Schody v novom dome
Dvojpodlažné domy s dennou časťou na prízemí a intímnou nočnou časťou na poschodí sú v súčasnosti najbežnejším typom rodinných domov. Prakticky umiestniť schodisko v takomto dome je však niekedy umením a chyby pri tomto rozhodovaní sa dajú neskôr len ťažko napraviť. Treba si uvedomiť, že schody budeme používať denne a v každom veku, preto by mali byť nielen krásne, ale aj bezpečné, funkčné a praktické.
Kam ho umiestniť?
Pri výbere projektu rodinného domu musíme mať na zreteli nielen dispozičné riešenie izieb ale tiež typ a umiestnenie schodiska. Treba si stanoviť priority a správne sa rozhodnúť. Schodisko môže byť osadené priamo v obytnom priestore alebo mimo neho. Oba spôsoby prinášajú svoje výhody ale aj nevýhody. Schodisko s predpísanými rozmermi zaberie pomerne veľa priestoru a preto treba túto otázku dobre zvážiť. Odporúčame ju dôkladne prekonzultovať s projektantom, alebo s odborníkom, ktorý sa venuje projektovaniu schodísk.
Schody v obývačke
Veľmi obľúbeným moderným trendom je umiestnenie schodiska priamo do obytnej miestnosti. Vznikne tak veľký otvorený priestor, v ktorom samotné schody vytvárajú zaujímavý architektonický prvok. Schodisko je 'poruke', blízko obývačky a blízko izieb. Toto riešenie však prináša aj rad nevýhod. Súkromie v obývačke odpadá, nakoľko tento priestor nie je možné uzavrieť. Obývačka sa zmení na miestnosť, cez ktorú sa prechádza, nehovoriac o prenášanom hluku a sčasti aj o úniku tepla.
Schodisko mimo obývací priestor
Aj tento variant má svoje plusy aj mínusy. Nevytvára super dojem, ale na druhej strane je oveľa praktickejšie ako schodisko priamo v obývacom priestore. Je vhodnejším riešením pre viacčlenné rodiny a pre rodiny, kde sa predpokladá viacgeneračné bývanie. Uzavretý priestor navyše prináša nižšiu spotrebu energií, teplo sa voľne nerozširuje do priestoru. Schody by však nemali byť úplne 'mimo', mali by prakticky nadväzovať na obývací priestor, vstupnú časť domu a iné, často používané priestory v dome.
Typy schodísk
Najjednoduchším typom schodiska je priame. Zaberá však veľa priestoru, preto sa zvykne v jednom alebo v dvoch miestach lomiť. Schodisko môže byť tiež točité alebo zakrivené, môže byť samonosné alebo uložené na betónovom skelete. Rozhodujúci je vždy architektonický návrh, ktorý zhľadňuje nielen parametre domu, ale aj požiadavky na jeho prevádzku.
Prevedenie schodiska
Po vyriešení otázky umiestnenia a typu, prichádza na rad materiál, z ktorého schody zhotovujeme. V dnešnej dobe je na trhu množstvo prevedení. Schody poznáme nerezové, sklenené, či kombinované, pričom ale musíme skonštatovať, že stále je väčšina ľudí naklonená najobľúbenejšiemu prírodnému materiálu - drevu. A práve pre nich je tu naša firma, ktorá sa pokúsi premeniť všetky ich predstavy o novom schodisku na skutočnosť.
V našej ponuke
V našej ponuke nájdete rôzne typy a prevedenia schodov. Jednoduché priame na betónovom skelete, samonosné schody aj schody atypických rozmerov a tvarov. Našim jediným cieľom je spokojný zákazník. Preto robíme všetko tak, aby nové bývanie a užívanie nového domu bolo sčasti aj naším dielom.