Schody ako estetický doplnok

Schody ako estetický doplnok

Púšťame sa do prestavby interiéru? Pri dvojpodlažných priestoroch býva súčasťou prestavby aj renovácia schodiska. Podobná rekonštrukcia so sebou prináša mnohé otázky. Pri riešení schodiska si je potrebné uvedomiť, že jeho podoba výrazne ovplyvní interiér nášho domova. V lepšom prípade ho môže zútulniť, no pri nešťastnom postupe a výbere to môže dopadnúť aj naopak. Preto je potrebné si uvedomiť niekoľko faktov.

Schody musia mať aj dušu

Schodisko musí spĺňať isté technické parametre, bezpečnostné požiadavky a v prvom rade musí spĺňať svoju funkciu. Nesmieme však zabudnúť na to, že zmena týkajúca sa schodiska zmení aj jeho okolie. Dôležitá je najmä plnohodnotná funkčnosť a estetický dojem, no pri výbere schodov zohráva dôležitú úlohu aj originalita nápadu ako aj samotné prevedenie. Na základe tvaru pôdorysu delíme schodiská do troch kategórií: priame, lomené a točité. Podľa počtu ramien ich rozdeľujeme na: jednoramenné, viacramenné a združené.

Koľko ľudí, toľko chutí

Schodisko sa zvyčajne navrhuje individuálne. Pri snahe o dosiahnutie estetického zážitku sa používajú lomené schody, ktoré z hľadiska pôdorysu nezaberú veľký priestor. Ideálne parametre schodiska vychádzajú z bežného ľudského kroku (63-65 cm). Dôležitou súčasťou schodiska je zábradlie, ktoré okrem estetického hľadiska, rieši aj bezpečnosť ľudí a pôsobí ako opora pri chôdzi. Medzery v zábradlí nesmú presahovať dvanásť centimetrov, inak by mohlo dôjsť k pádu a následnému zraneniu. Zábradlie musí byť spoľahlivé a patrične prichytené. Navrhnuté schodisko by malo byť zaujímavé a dominantné v priestore, nemalo by vás však zbytočne “okrádať” o priestor. 

Schody ako estetický doplnok

Dôležitý krok: výber materiálu

Pri výbere schodiska si je potrebné položiť niekoľko otázok. Z akého materiálu by mali byť? Akú majú úlohu v priestore ich použitia? Návrh, výrobu a aj samotnú montáž by sme mali nechať na odborníkov. Pri výbere materiálu pre schodisko musíme byť obozretní. Dôležitý je druh materiálu, prevedenie a v neposlednom rade aj tvar. Práve preto je vhodné poradiť sa s odborníkmi. Neexistujú žiadne štandardy, na základe ktorých si schody vyberieme. Záleží to len a len na kupujúcom. Samozrejme, schodisko, ktoré sa hodí do modernej budovy, sa do starého domu bude hodiť len veľmi nepravdepodobne. Na mysli musíme mať aj vek tých, ktorí budú schodisko využívať. Práve preto je dôležitá diskusia, stratégia a poradenstvo. Iba dodržanie týchto krokov nám prinesie dokonalý zážitok a stopercentné využitie k vašej spokojnosti. Schody v dome, alebo byte využívame každý deň, preto nás ich podoba a vlastnosti budú sprevádzať každodenným životom. Nezabúdajme ani na ich udržiavanie. Ak im venujeme potrebnú starostlivosť, budeme sa na ne môcť veľmi dlho pozerať ako na skvelý interiérový doplnok

tel.: 0904 231 086
email: baca.jaroslav@gmail.com
email: schodybaca@gmail.com