Ako si vybrať schodisko

Ako si vybrať schodisko
Hlavnou funkciou schodiska je prepojenie jednotlivých poschodí rodinných domov a mezonetových bytov. Koniec koncov, aj schodisko spolu so zábradlím odrážajú trendy v oblasti dizajnu a v interiéri tiež s prehľadom plnia estetickú úlohu.
 
Na schodisko myslite už pri prvých návrhoch architektonického riešenia domu či bytu, pretože celkový finálny dojem môže byť výrazne ovplyvnený práve schodiskom. Vizuálno-estetické požiadavky však musia byť vždy v súlade s požiadavkami na základnú funkčnosť schodiska tak, aby schodisko zároveň spĺňalo ergonomické a bezpečnostné požiadavky. Ďalším dôležitým parametrom pri schodisku je kvalita, ktorá musí byť zachovaná po celú dobu životnosti schodiska.
 

Voľba schodiska

 

Skôr než sa definitívne rozhodnete pre konkrétny typ a materiál, starostlivo si premyslite, akú funkciu bude schodisko plniť a či povedie do málo či často využívanej miestnosti. Hlavné schodisko domu či bytu rozhodne nemôže byť v najmenšej možnej šírke 60 cm, ale musí byť dostatočne široké. Myslite na to, aby sa dve alebo viac osôb vedeli bez problémov vzájomne obísť a aby nenastal problém pri sťahovaní nábytku. Naopak, v podkrovných (povalových) priestoroch, v ktorých je nižšia frekvencia používania, môže rozmerovo malé schodisko pôsobiť veľmi útulným dojmom. S priestorom súvisí aj tvar schodiska. Pre centrálne schodisko je výhodnejšie zvoliť priame či lomené tvary, ale tam, kde potrebujete šetriť miestom, je možné využiť točité schodisko.
 

Ako si vybrať

 

Schodisko môže mať v interiéri funkciu hlavnej transportnej tepny alebo môže byť využívané len zriedka. Práve od toho by sa mal odvíjať jeho výber. Podstatnú úlohu zohráva tiež veľkosť priestoru, ktorý je pre schodisko určený. Centrálne schodisko s častým využitím by malo mať minimálnu doporučenú šírku nášľapu 80 – 100 cm, aby sa na schodisku mohli vzájomne obísť dve osoby. Naopak, pri málo využívanom schodisku, navyše v malých priestoroch, je žiaduce šetriť miestom a zvoliť radšej schodisko úzke alebo točité.
 

Úloha pre profesionálov

 

Dobre navrhnúť, vhodne umiestniť a dokonale zrealizovať kvalitné schody nie je vôbec jednoduché. Navyše, schody nie sú tým stavebným prvkom, ktorý by sme menili každých päť rokov, ako napríklad nábytok či farbu stien. Preto sa určite oplatí nielen rada od odborného projektanta, ale aj napríklad od špecializovanej firmy, ktorá vám vaše schodisko vyrobí.
 

Odolnosť voči opotrebeniu

 

Jednoznačnou voľbou pri výrobe schodníc (nášľapných plôch schodov) je tvrdý a odolný materiál, ktorý ľahšie odoláva mechanickému opotrebeniu a zabraňuje ryhám a škrabancom na povrchu schodnice. Z masívnych materiálov je najvhodnejšie tvrdé drevo, napríklad buk, dub, javor, jaseň. Odolnosť voči opotrebeniu schodníc tiež závisí aj od úpravy povrchu. Najčastejšou povrchovou úpravou interiérových schodov je lakovanie, ktoré má opäť vlastnosti podporujúce odolnosť voči mechanickému opotrebeniu.
 

Kročajový hluk

 

Špecifický vŕzgajúci zvuk starých schodov zažil snáď každý z nás a je to jednou z mála výhrad, ktoré k funkčnosti drevených schodov smerujú. Preto je pri kotvení schodiska ku stene nutné počítať s týmto javom. Vhodné ukotvenie schodiska však môže hlučnosť výrazne znížiť, takže by bolo chybou odmietať drevené schody. Je dôležité, aby sa zvuk schodov neozýval neprimerane a neniesol sa aj do susediacich miestností. O túto vlastnosť by sa mali zaujímať napríklad majitelia rodinných domov v radovej zástavbe, ktorí nechcú, aby ich rodinný život sledovali susedia v priamom prenose.
 

Päť požiadaviek

 

Správne navrhnuté schodisko sa nezaobíde bez piatich základných vlastností, ako sú:
 
 bezpečnosť
 stabilita
 pevnosť
 pohodlnosť
 správna typológia a geometria

tel.: 0904 231 086
email: baca.jaroslav@gmail.com
email: schodybaca@gmail.com