Ako zabezpečiť schody pred pošmyknutím

Ako zabezpečiť schody pred pošmyknutím

Povrchová úprava schodov je niekdy natoľko klzká, že chôdza po nich môže byť nebezpečná nielen pre deti a staršie osoby, ale aj mladých ľudí. Ak sú navyše v ponožkách, zlý nášľap môže znamenať nebezpečenstvo úrazu. Akým spôsobom ale zabezpečiť schody pred pošmyknutím?

Keďže schodisko býva v drvivej väčšine vybrúsené dohladka, šmýka sa na nich skoro vždy. Sú však rôzne možnosti, ako ovplyvniť, aby sa vám na schodoch nešmýkalo.

Vyberáme materiál na schody

Pri výbere schodov do rodinného domu väčšina ľudí preferuje drevené schodisko. Lakované schody sa dobre udržiavajú a drevo sa navyše hodí ku všetkému. Pri výbere toho správneho schodiska sa stane ozdobou vášho interiéru. Ak sú schody nové, prípadne čerstvo nalakované, môže sa na nich dosť šmýkať. Kĺže sa aj na mramorových, kamenných, laminátových aj sklenených schodoch. Niektorí pri výbere uprednostnia hrubú protišmykovú dlažbu, ktorá však nie každému vyhovuje.

Použitie lišty na hrany schodov

Lišty sa na schody jednoducho nalepia. Existujú rôzne farebné aj tvarové prevedenia, preto ich doladíte či už k farbe schodov alebo celkovému interiéru. Tým, že lištu nalepíte na hranu schodov, znížite riziko pošmyknutia a pádu pri chôdzi na schodisku. Lepiaca páska je väčšinou priamo na spodnej strane lišty a býva odolná proti poveternostným a teplotným podmienkam. Preto môžete lištu použiť pri interiérovom, aj exteriérovom schodisku.

Protišmyková páska

Ide o najrýchlejší spôsob, ako sa popasovať so šmýkaním na schodoch. Inštaláciu zvládne aj ten, kto nie je príliš manuálne zdatný. Pred nalepením protišmykovej pásky je potrebné schody dôkladne vytrieť a vysušiť, aby páska dobre držala a plnila správne svoju funkciu. Ak páska dobre priľne, vydrží vám dlho na mieste a nebudete ju musieť každú chvíľu obmieňať. V súčasnosti sú na trhu protišmykové pásky v rôznych farbách a šírkach.

Hrubý náter schodiska

Lišty a protišmykové pásky sú na schodoch viditeľné a to nie každému vyhovuje. Aj na to existuje riešenie. Vybrať si môžete zo širokej ponuky protišmykových náterov. Nátery sú síce drahšie, ako vyššie spomenuté lišty a pásky, ale s výsledným efektom budete určite spokojní. Protišmykové nátery môžete zakúpiť aj bezfarebnej verzii, takže na prvý pohľad si ho nikto nevšimne.

Lepiace koberčeky

Tí, ktorí preferujú koberce, vďaka ktorým si zvelebia interiér, môžu si na schody nalepiť lepiace koberčeky. Na ich spodnej strane sa nachádza silná lepiaca páska, ktorá priľne ku schodom. Pri výbere koberca si však dávajte pozor, aj koberec sa môže šmýkať.

 

Našim cieľom je spokojný zákazník. Ak sa rozhodnete pre masívne drevené schody, radi vám poradíme aj ohľadne skúseností s rôznymi riešeniami proti kĺzavosti.
 

tel.: 0904 231 086
email: baca.jaroslav@gmail.com
email: schodybaca@gmail.com