Recept na ideálne schodisko
Pri výbere schodiska je potrebné dbať na dizajn, kvalitný materiál a spracovanie zhotoviteľa. Malo by byť ľahko čistiteľné, pretože bude stále na očiach. Dôležité je aj rozmiestnenie nábytku. Pod schody v žiadnom prípade nepatrí jedálenský stôl, alebo sedačka. Pri montáži schodiska sa musíme držať predpisov. Produkt musí spĺňať isté rozmery, tvar a bezpečnostné kritériá.
Rozmery
Jeden stupeň schodiska predstavuje jeden schod. Ten sa skladá zo stupnice a podstupnice. Stupnica je vodorovná časť, na ktorú našľapujeme a podstupnica je zvislá prípadne šikmá časť pod stupňom, ktorá môže byť vynechaná. Takéto schodisko pôsobí ľahko a vzdušne, vďaka čomu sa hodí do obytných priestorov. Stupnice sú zväčša drevené alebo sklenené. Stupne tvoria rameno schodiska. V jednom ramene musia byť najmenej tri a najviac osemnásť stupňov. Všetky stupne musia mať rovnakú výšku, v priamom ramene aj šírku. Ak si výška podlažia vyžaduje viac než osemnásť stupňov, musí byť do ramena vložená podesta. Jej dĺžka musí byť dvojnásobkom kroku, čo predstavuje 63 centimetrov, okrem toho musí obsahovať jednu šírku stupňa. Ideálne rozmery schodov sú tak nasledovné: výška sedemnásť a šírka dvadsaťdeväť centimetrov.
Podestou nazývame priestor, ktorý nemusí byť presne daný, ale musí umožniť bezpečný prístup ku schodisku. Minimálna šírka hlavného schodiska v rodinnom dome alebo byte je 90 centimetrov. Úžitková šírka schodiskového ramena predstavuje najmenej 80 centimetrov. Do tohto priestoru nesmie zasahovať žiadna prekážka, vrátane zábradlia. Výška zábradlia musí predstavovať 90 centimetrov nad hranou každého schodu, pokiaľ hĺbka priestoru nepresiahne tri metre. Pri hĺbke troch až dvanástich metrov je výška zábradlia v úrovni jedného metra. Veľkú pozornosť je potrebné venovať prechodnej výške. Tá má predstavovať priestor od spodnej časti až ku stropu, čo je najmenej 210 centimetrov. To je ale minimálny rozmer a vhodné je pridať pár centimetrov navyše.
Bezpečnosť a hygiena
Okrem krásneho výzoru musí byť schodisko odolné, musí byť dlhotrvácne a najmä bezpečné. Veľkou hrozbou sú ostré hrany a šmykľavý povrch. Priestor schodiska musí byť osvetlený a vzdušný. Hluk prenášaný zo schodiska nesmie prekračovať predpísané hodnoty a musí spĺňať požiadavky stavebnej akustiky. Tieto hodnoty sú väčšinou uvádzané v podkladoch od dodávateľa.
Z bezpečnostného hľadiska je najdôležitejšie zábradlie, ktoré musí odolávať rôznym tlakom zhora ale aj zo strán. V rodinných domoch musí byť zábradlie plné, alebo s tabuľovou, stĺpovou, prípadne mrežovou výplňou. Medzery nesmú byť väčšia ako 120 milimetrov. Táto predpísaná norma má zabrániť hroziacim zraneniam u detí. Pre deti do dvanásť rokov je vhodné umiestniť vrch zábradlia do výšky 40 až 70 centimetrov. Zábradlie nesmie mať ostré hrany a malo by byť ľahko uchopiteľné. Dôležitou súčasťou schodísk je denné svetlo. V prípade umelého osvetlenia je dobré umiestniť ho smerom zhora. Vhodné sú aj zabudované svetlá v stene. Osvetlenie je možné zabudovať aj priamo do schodov, vďaka čomu dosiahneme lepšie osvetlenie jednotlivých stupňov. Vhodné je osvetlenie s nízkou spotrebou elektrickej energie.
Koľko ľudí, toľko chutí
Na trhu je mnoho spoločností ponúkajúcich veľké množstvo rôznych prevedení schodísk. Od rustikálnych drevených cez kamenné, betónové, mosadzné, liatinové, z nerezovej ocele, kombinované so sklom až po umelecké produkty kováčskych dielní. V ponukách nájdeme typické aj atypické schodiská pre náročných zákazníkov. Väčšinu z nich máme v ponuke aj my.
Pri výbere je potrebné zohľadniť celkový tvar, konštrukčné a materiálne prevedenie, spôsob ukotvenia schodiska, detaily remeselného spracovania, spoje, počet a rozmer stupňov. Vždy je však dobré vyberať schodisko s architektom. Ďalšou alternatívou je možnosť výroby schodiska na mieru. Nie je šťastné uprednostňovať dizajn pred bezpečnosťou a pohodlím.
Kvalitnú konštrukciu schodiska poznáme podľa toho, že sa na schodisku pohybujeme pohodlne a bez strachu.