Bezpečnosť a funkčnosť schodiska

Bezpečnosť a funkčnosť schodiska

Človek má jedinečnú schopnosť. Ak sa mu postaví do cesty nejaká prekážka, vždy nájde spôsob, ako ju prekonať. Takto ľudstvo prišlo k množstvu zásadných objavov, ktorí im zjednodušili každodenný život. Možno teraz myslíte na rôzne technické vynálezy, elektrické spotrebiče, ale omnoho starším praktickým vynálezom sú napríklad aj schody.


Kvalita schodov
 

Ak si cestou po vašich schodoch začnete klásť otázky typu:

  • Prečo nám schody vŕzgajú?
  • Prečo majú susedia drevené a my železné schody?
  • Sú pre mňa a moje deti tie schody bezpečné?
  • Prečo sa to zábradlie kýve?
  • Kto vybral to nemoderné schodisko?


vtedy  je najvyšší čas niečo s vašimi schodmi urobiť.


Schody by mali byť dominantou interiéru, preto je potrebné klásť dôraz na ich návrh a realizáciu. Dôležité je vybrať si správneho odborníka, ktorý vám pomôže vybrať schodisko na mieru do vášho interiéru , vyberie vhodné konštrukčné riešenie, ideálne skombinuje použité materiály a najhlavnejšie - realizuje schodisko k vašej spokojnosti.  


Funkčnosť schodiska
 

Schody odjakživa riešili problém prekonávania výškového rozdielu. Najmä z tohto hľadiska je dôležitá bezpečnosť schodiska. Nie je podstatné len samotné prekonanie tohto výškového rozdielu, ale aj jeho spôsob. Interiérové schodiská ponúkajú rôznorodé riešenia pre všetky typy stavieb.

Priestor, na ktorom budú schody stáť, v značnej miere ovplyvňuje jeho konštrukciu, tvar, rozmery i použitý materiál. Keďže nie každý si dokáže schody navrhnúť tak, aby spĺňali tie správne technické parametre a kritériá bezpečnosti, má možnosť osloviť odborníkov - stolárov, alebo firmy, ktoré sa zaoberajú výrobou schodov. Na budúcom užívateľovi ostáva dohliadnuť na to, aby schodisko splnilo jeho očakávania.

Výstup po schodoch zaťažuje človeka približne dvakrát toľko ako bežná chôdza. Konštrukcia chodiska by mala byť prispôsobená tak, aby bola čo najpohodlnejšia. Už pred samotným návrhom treba zvážiť všetkých, ktorí budú schody využívať - treba brať ohľad na ich vek a mobilitu. Taktiež musíte rozmýšľať nad tým, že po schodoch budete prenášať aj väčšie kusy nábytku na poschodie. Plnohodnotnú funkciu schodov oceníte vtedy, ak po nich bez väčších problémov vynesiete skriňu, posteľ, alebo iné kusy zariadenia. 

Podľa pôdorysu delíme schodiská na 3 základné typy

  • priamočiare jednoramenné schodisko - ramená schodiska sú zostavené po celej dĺžke z rovnakých stupňov so stálou šírkou stupnice
  • krivočiare schodisko - stupne sú skosené s premenlivou šírkou stupnice
  • zmiešané typy - ramená sú zostavené z rovnakých aj skosených stupňov v rôznych šírkach

Schodisko by malo mať takú šírku, aby po ňom mohli vedľa seba pohodlne prejsť dve dospelé osoby. Bežná používaná šírka je od 80-100 cm s výškou stupňov od 16,5 - 18,5 cm. Pri točitých schodoch sa berie do úvahy konštrukcia schodiska, šírka by mala spĺňať predpoklady na pohodlné používanie, výška stupňov je obvykle od 18-21,5 cm.


Bezpečnosť
 

Čo sa týka bezpečnosti schodov, jej neoddeliteľnou súčasťou je zábradlie. Najčastejšie reaguje na priemernú výšku dospelého človeka, ale nie je problém ho prispôsobiť jeho bežným používateľom na mieru. Pri najmenších obyvateľoch je možné využiť rôzne bezpečnostné prvky, ktoré sa časom dajú odstrániť. 

K dispozícii je mnoho riešení, ktoré spĺňajú požiadavky bezpečnosti, funkčnosti a estetiky.

tel.: 0904 231 086
email: baca.jaroslav@gmail.com
email: schodybaca@gmail.com