Masívne drevené schodisko sa stane ozdobou vášho domova

Masívne drevené schodisko sa stane ozdobou vášho domova

V súčasnosti mnohí z nás preferujú návrat k prírodným materiálom. Preto je drevo v akejkoľvek podobe čím ďalej, tým viac obľúbené. Tradičné celodrevené schodisko dýcha prírodnou atmosférou a každý, kto si ho vyberie, rozhodne s týmto rokmi prevereným materiálom nebude sklamaný.

Typy masívnych schodísk

Pri drevených schodiskách si môžete vyberať z rôznych typov a tvarov. Na výber máte schodisko:

  • priame, lomené, alebo točené
  • jedno, dvoj, troj a viac ramenné
  • s podestou alebo bez podesty 

Jednotlivé typy môžete ďalej kombinovať podľa vašich požiadaviek či potrieb vášho interiéru. Myslite na to, že schody v interiéri pôsobia ako dominantný solitér. Aby bol váš domov 'tip - top', mali by schody ladiť s dverali oknami a najmä s podlahou.

Voľba druhu dreva

Pri výbere materiálu vyberajte skôr z tvrdých a trvanlivých druhov dreva, ktoré znesú aj vysokú záťaž. Najčastejšie sa pri výrobe schodov používa drevo z buku alebo dubu, alebo jaseň a javor. Menej odporúčame drevo smreka a borovice, aj to ale mnohí používajú kvôli úspore financií. Tí, ktorí preferujú luxus a originalitu, siahajú aj po exotických drevinách, ktoré majú minimálne nároky na údržbu. Veľkou výhodou dreva je ľahká kombinovateľnosť s ďalšími materiálmi, vyzerá výborne s kovom alebo sklom.

Limity masívnych schodísk

Aj drevený masív však môže mať isté obmedzenia. Nepoužívajte ho vtedy, ak mu hrozia veľké výkyvy teploty a vlhkosti. Nie je vhodný pre schodisko na povalu a neumiestňujte ho ani pri zdrojoch tepla, kde panujú vyššie teploty. Dôsledkom môže byť vysušovanie dreva, ktoré môže viesť k jeho neželanému pokrúteniu. Drevu škodí aj vysoká vzdušná vlhkosť.

Ak drevené schodisko umiestnite do interiéru s ideálnymi podmienkami, jeho životnosť vás nesklame. Na zvýšenie trvanlivosti sú vhodné aj rôzne povrchové úpravy dreva, ktoré zabránia prenikaniu vlhkosti do drevnej hmoty aj prípadnému rozmnoženiu škodcov. Úpravu ocenia aj gazdinky, pretože bráni aj usadzovaniu prachu.

Spôsob údržby

Údržba drevených schodov nie je komplikovaná. Jemné nečistoty a prach z nich odstránite vysávačom. Prichytené nečistoty zotrite mopom navlhčeným čistou vodou. Môžete využiť aj špeciálne prípravky, ktoré sú určené pre drevené plochy. S vodou opatrne, aby ste si schodisko nepoškodili. Vyhýbajte sa aj silne alkalickým čistiacim prostriedkom a saponátom a rôznym abrazívnym prípravkom.

Našim cieľom je spokojný zákazník. Ak sa rozhodnete skrášliť si svoj domov masívnym dreveným schodiskom, radi vám pomôžeme zrealizovať vaše predstavy.

tel.: 0904 231 086
email: baca.jaroslav@gmail.com
email: schodybaca@gmail.com