Schody ako estetická dominanta interiéru
Mnoho ľudí si kladie otázky pri výbere schodov. Rekonštrukcia miestnosti so schodmi je jednou z najnáročnejších záležitostí. Chôdza po schodoch odoberie ľudskému telu sedemkrát viac energie ako chôdza po rovnej ploche. Schody majú bezpochyby najmä funkčný význam, o estetickej stránke môžeme hovoriť až sekundárne. Umožňujú bývanie na vrchných poschodiach. Vďaka tomu dokážeme vybudovať na pomerne malom pôdoryse relatívne vysoký počet miestností. V nasledujúcich riadkoch si priblížime schody, ktoré sú súčasťou obytného interiéru.
Pri výbere miesta pre schodisko máme na výber medzi dvomi možnosťami. Buď umiestnime schody do dominantného obytného priestoru, alebo sa ich pokúsime „skryť“. Schodisko by malo bezprostredne nadväzovať na vstupné priestory, medzi ktoré patrí hlavná obytná časť, kde trávime väčšinu voľného času. Výber schodiska nie je jednoduchým rébusom a prípadné zlé rozhodnutie sa napráva len veľmi ťažko.
Tvar a konštrukcia
Štýl schodiska by mal zodpovedať estetickému ladeniu celého interiéru. Konštrukcia schodiska môže pozostávať zo železobetónu, alebo je samostatne včlenená do priestoru. Počas výstavby je potrebné zriadiť provizórne schodisko. Inštalácia takéhoto typu je však rýchla, čistá a bezprašná. Pôdorys schodiska zaberie približne štyri až päť metrov štvorcových. S priestorom by sa v takomto prípade šetriť rozhodne nemalo. Veľké pohodlie a bezpečnosť poskytuje priamoramenné schodisko, ktoré je výhodnejšie pri sťahovaní rozmerného nábytku. Schodiskové rameno musí byť lomene do tvaru písmena L, U, J alebo zatočené do oblúka či kruhu. Schodisko sa skladá z nosnej konštrukcie, schodiskových stupňov a zábradlia. U vretenového schodiska sa stupne kotvia do vretene – stredového nosného stĺpu zo železobetónu, dreva alebo kovu. Vzniká tak točité schodisko, ktoré je veľmi vzdušné a priestorovo šetrné. Nábytok je však možné sťahovať iba v rozobratom stave. Minimálny polomer točitého schodiska je 220 centimetrov.
Ďalším konštrukčným typom je chrbtové schodisko s nosníkom z betónu, dreva alebo ocele. Chrbtové schodisko je ďalšou možnosťou, kde sú jednotlivé stupne ukotvené do bočníc alebo častí, ktorú sa nachádzajú po stranách ramena. Ďalším typom sú kazetové schody, modulové a zavesené. Jedna, prípadne obe bočnice môžu byť tvorené stenami, inak bývajú drevené, kovové alebo betónové.
Pri kazetovom schodisku je každá stupnica tvorená samostatným rámom, ktorý je pripevnený k zábradliu. Výplň rámu môže byť sklenená, drevená, keramická, či kamenná. Modulové schodisko je tvorené samonosnými konštrukciami vzájomne spojovanými pohyblivými čapmi. Zavesené schodisko má stupne ukotvené z jednej strany do steny a z druhej strany zavesené na strop pomocou oceľových tyčí a lán. Každý stupeň je ukotvený samostatne.
Materiály
Materiály schodiska sú podmienené konkrétnym typom konštrukcie. Monolitické betónové schodisko sa odlieva priamo na stavbe do dreveného rámu s vloženou oceľovou výstužou. Forma sa následne odstráni po stvrdnutí betónu. Takéto schodisko môže mať akýkoľvek tvar a je veľmi pevné, odolné a trvanlivé.
Podobné vlastnosti má prefabrikované železobetónové schodisko, ktoré však vzniká inde a na stavbe sa iba zmontujú jednotlivé časti. Ako obklad môžeme použiť drevo, plast, keramickú dlažbu, kameň či koberec. Alternatívou pre odvážnejších je schodisko z pohľadového betónu, ktoré môže byť ošetrené farebným náterom. Drevený obklad môže byť z masívu alebo vrstveného sendviča s povrchovou dyhou. Drevený obklad je možné pri prípadnom poškodení znova nalakovať špeciálnym lakom, ktorý má protišmykové vlastnosti. Na povrch dreva môžeme použiť aj podlahový olej, ktorý dá vyniknúť prirodzenej podobe dreva. Pri voľbe dreva musíme rátať s občasnou údržbou. Z tohto hľadiska je vhodnejšie tvrdé drevo.
Dlažba musí byť protišmyková, rovnako ako kamenný obklad stupňov. Schodisko môže byť kompletne drevené, kovové s drevenými alebo sklenenými stupňami, prípadne môže byť dielom umeleckého kováča.
Oceľ a sklo vzbudzujú dojem elegancie a osobitného štýlu. Prinášajú do miestnosti štýl, ľahkosť a vzdušnosť. Sklo je zväčša lepené z niekoľkých vrstiev zdobeného skla. Nerezová oceľ sa pieskuje a leští. Takéto materiály však výrazne zvýšia cenu schodiska. Presklené stupnice nie sú vhodné pre osoby trpiace závratmi a musia mať protišmykové vlastnosti. Materiály môžu byť kombinované, ale na jednom schodisku by nemali byť použité viac ako dva druhy materiálov. Zábradlie môže byť samostatné, pripevnené k stupňom alebo nosnej konštrukcii schodiska. Neoddeliteľnou súčasťou schodiska by malo byť zábradlie z rovnakého materiálu.