Ako si vybrať vkusné a bezpečné schodisko

Ako si vybrať vkusné a bezpečné schodisko

Aj v súčasnosti sú mnohé domy vybavené schodiskom. Jeho výber je oveľa dôležitejší, ako sa môže zdať. Musí byť nielen praktické a funkčné, ale najmä bezpečné. Najdôležitejšie je, aby schody umožňovali rovný nášľap a bolo na nich dobre vidieť. Podstatné je tiež, aby ste sa mali čoho chytiť v prípade pádu.

Bezpečnosť schodov je najdôležitejšia

Keď sa povie schodisko, väčšina ľudí si predstaví schody z dreva. Niet sa čo čudovať, pretože práve z toho materiálu sú najčastejšie vyrobené.  Ak premýšľate, na čo najviac dbať pri výbere schodov, určite to nie je ich vzhľad. Najväčšiu pozornosť je potrebné venovať  bezpečnosti. O to viac v domoch, kde žijú deti, starí ľudia alebo pohybovo obmedzení. Nezabúdajte na to, že schodiská vedú k prístupu k ďalším priestorom. Väčšinou teda cez ne prebieha napríklad sťahovanie. Ideálny sklon schodiskového ramena býva od 25 do 35 stupňov. Ak sú hodnoty vyššie, schodisko je strmé a tým pádom nebezpečné. Šírka schodov by mala byť aspoň taká, aby mohol prechádzať jeden človek okolo druhého, čo stojí bokom, teda zhruba 90 cm.

Obkladanie schodiska

Obkladanie schodiska môžete využiť v prípade, že sa nechcete zbaviť toho pôvodného betónového či dreveného. Vyjde vás to oveľa lacnejšie ako obstarávanie nového. Schodisko sa obkladá drevom alebo kameňom.

Zábradlím vyjadríte štýl

Výber schodiskového zábradlia nesmiete podceniť. Musí byť pevné, stabilné, kvalitne namontované, vysoké najmenej 90 cm. Medzi jednotlivými tyčkami by mala byť výplň bránicou kvôli prípadnému prepadnutiu. Málokto vie, že dom, kde sú dve poschodia prepojené schodiskom, neprejde kolaudáciou. Nutnosť zábralia tak potvrdzuje aj legislatíva a okrem toho ním možno vyjadriť konkrétny štýl. Ak chcete zažiariť, skombinujte oceľ a sklo. Ak však zvolíte tradičné drevo, nič nepokazíte.  

Svetlo je podstatné

Určite ste už počuli, že mnoho úrazov vzniklo kvôli nedostatočnému osvetleniu. Pri schodiskách to platí dvojnásobne. Ak sa to vaše nachádza prevažne v šere, mali by ste to zmeniť. Riešením môžu byť bodové svetlá.  Veľmi praktické je svetlo s pohybovým detektorom, ktoré sa zapne a vydrží svietiť tak dlho, ako si sami nastavíte.

Ako pomôcť šmykľavému schodisku

Chodiť po schodoch v ponožkách nie je príjemné a môže to byť dokonca aj nebezpečné. Aj preto je potrebné nezabúdať na protišmykové úpravy. Problém vyriešia gumové nalepovacie pásky. Ak chcete na schody použiť koberec, dbajte na to, aby bol dôkladne nalepený a nezošmykoval sa. Avšak najrýchlejším riešením, ako sa s problémom so šmýkaním popasovať, sú protišmykové pásky. Na trhu ich môžete dostať  v rôznych farbách a šírkach.

Typy schodísk

Ak máte málo miesta, voľte točité schodisko. Nezaberá skoro žiaden priestor a hodí sa do každej miestnosti. Jeho konštrukcia je stabilná a vyrába sa v drevenom, sklenenom alebo kovovom prevedení. Vretenové schodisko svojim tvarom neruší prostredie interiéru. Ak túžite po samonosnom schodisku, upevnenom len v niekoľkých bodoch, vyberte si segmentové čiže chrbtové schodisko. Tvoria ho samostatné segmenty a dá sa upraviť do akéhokoľvek tvaru. Čapové schodisko budí dojem, že na ničom nedrží. Schody sú kotvené buď z boku dlhými a pevnými tŕňami do steny alebo visia za kovové prúty zo stropu.

Tieto typy schodísk pekne vyniknú v priestranných miestnostiach a možno z nich vytvoriť priame, točité alebo lomené tvary.

Ak hľadáte kvalitné materiály, presnú výrobu, dodržiavanie dohôd i termínov a profesionálnu inštaláciu, ideálnym riešením sú pre vás služby spoločnosti Jaroslav Bača – stolárstvo. Naše skúsenosti sú zárukou toho, že vaše predstavy budú naplnené. Z dreva  zhmotníme Vaše sny o bývaní!

tel.: 0904 231 086
email: baca.jaroslav@gmail.com
email: schodybaca@gmail.com